Wikislovník:Kaviareň/Archív 2017

Zo stránky Wikislovník
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie

Toto je archív diskusií v Kaviarni z roku 2017.


Ďalšie archívy: 2005200620072008200920102011201220132014–2015201620172018–202020212022

Review of initial updates on Wikimedia movement strategy process[upraviť]

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. Message is available for translation on Meta-Wiki.

The Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. For 15 years, Wikimedians have worked together to build the largest free knowledge resource in human history. During this time, we've grown from a small group of editors to a diverse network of editors, developers, affiliates, readers, donors, and partners. Today, we are more than a group of websites. We are a movement rooted in values and a powerful vision: all knowledge for all people. As a movement, we have an opportunity to decide where we go from here.

This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve. We hope to design an inclusive process that makes space for everyone: editors, community leaders, affiliates, developers, readers, donors, technology platforms, institutional partners, and people we have yet to reach. There will be multiple ways to participate including on-wiki, in private spaces, and in-person meetings. You are warmly invited to join and make your voice heard.

The immediate goal is to have a strategic direction by Wikimania 2017 to help frame a discussion on how we work together toward that strategic direction.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Beginning with this message, monthly reviews of these updates will be sent to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a review of the updates that have been sent so far:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 20:30, 15. február 2017 (UTC) • Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazykaGet help

Zoskupovanie jazykov do podkategórii[upraviť]

Môžema vytvorit viac kategorii pri jednotlivych heslach ako napriklad jazyky Australie tim by sa zaradili jazyky ako Dharug, Gamilarájčina, Ngiyambaájčina, Tiwi, Pitjantjatjara, Warlpiriájčina, Wiradhurijčina do jazykovej podkategórie.Bluepossum (diskusia) 05:26, 1. marec 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

Overview #2 of updates on Wikimedia movement strategy process[upraviť]

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. This message is available for translation on Meta-Wiki.

As we mentioned last month, the Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Each month, we are sending overviews of these updates to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a overview of the updates that have been sent since our message last month:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 19:43, 9. marec 2017 (UTC) • Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazykaGet help

Časový limit na úpravu hesla[upraviť]

Kategória:Údržba:Upraviť obsahuje řadu dlouhodobě neupravených hesel. Některá jsou označená i přes šest let. Navrhuji, aby se - podobně jako na jiných projektech - stanovila lhůta, po níž může být neupravené heslo smazáno. Myslím, že 60 dní je bohatě dostačujících.

Diskutovat možno do 25. března, pak bude příslušná šablona upravena a dlouhodbě neupravná hesla smazána. V případě signifikantního konsenzu před koncem lhůty může být akce provedena dříve.

Danny B. 12:47, 11. marec 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

Jsem proti. PS: na jakých jiných projektech - mimo těch ovládaných Dannym B. a spol. - je v těchto případech uplatňována lhůta?--Auvajs (diskusia) 12:55, 12. marec 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]
Pro. --Lenka64 (diskusia) 20:01, 12. marec 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]
Souhlasím, ale pokud se lhůta schválí, dal bych dotčeným heslům ještě třeba měsíc od schválení, aby případní nesouhlasící (nebo aktivní souhlasící) měli možnost něco zachránit.JAn Dudík (diskusia) 21:50, 12. marec 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]
Napříkald heslo druhý. Na pohled je vše správně, ale k úpravě je označeno proto, že je použito skloňování pro přídavné jméno, ne pro číslovku. To mi jako důvod k urgentnímu smazání nepřijde. JAn Dudík (diskusia) 21:53, 12. marec 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]
Však formulace jasně říká, že se to může smazat. Ani na cs jsme hned po lhůtě nemazali hesla s takovýmto problémem, ale jen taková, která která neodpovídala formátu.
Řada z hesel v té kategorii je označena od října 2010 (sic!), takže když se jim nikdo nevěnoval 6,5 roku, tak nevidím důvod, jim dávat ještě bezmála 7 týdnů navíc (JAnem navrhovaný měsíc + dva týdny zdejší diskuse) - kdo to chce zachránit, má teď ty dva týdny.
Danny B. 22:33, 12. marec 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]
Pro.--Zdenekk2 (diskusia) 15:54, 8. apríl 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

@Auvajs: Co třeba cs.wiki? Jediný rozdíl je, že Wikipedie odděluje hesla k úpravě a k urgentní úpravě, ale na druhou stranu nemá jednoznačně definováno, jak má takový článek vypadat. Urgentnost pak na Wikislovníku musí posoudit mazající správce. JAn Dudík (diskusia) 12:36, 13. marec 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

Tak ale mezi hesly k urgentní úpravě a "prosté" úpravě je obrovský rozdíl. Zdejší návrh je srovnatelný se situací, kdy by na Wikipedii měli správci možnost dle své libovůle smazat kterýkoli z momentálně 8837 článků k úpravě, což je naprosto nereálné. Na českém Wikislovníku byly případy, kdy správci mazali hesla z malicherných důvodů. Teď to chcete prosadit i tady. Osobně bych neměl nic proti ještě razantnějšímu mazání hesel, které je nutné "urgentně upravit" - např. cs:Special:Permalink/806039. Tam by mohla být lhůta řádově kratší - třeba 1 týden. Ale ty regulerní hesla, kde je jen chyba ve formátu, bych nechal k úpravě bez lhůty. A hlavně nevidím důvod, proč mají mít správci moc vyvyšovat se nad komunitu a rozhodovat, co nechají a co smažou. --Auvajs (diskusia) 21:02, 14. marec 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]
Když se na to podívám, snadno rozdělím ty dvě skupiny:
Pravda, některé jsou silně na hraně. JAn Dudík (diskusia) 08:16, 24. marec 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]
Problém je, že většina by potřebovala ověřit.--Zdenekk2 (diskusia) 14:28, 25. marec 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

Keď som začal prispievať do Wikislovníku, našli sa redaktori ktorý opravili, moje chyby a tým som sa naučil ako vytvárať, nové stránky, za čo som im nesmierne zaviazaný. Ja som osobne za vytvaranie a nie za mazanie. Na sesterských Wiki projektoch sa najdu redaktori ktory ihned po publikovani prispevku vložia šablonu upravit alebo zmazat (opat vdaka tym ktory mi pomohli zachranit moju pracu) k niektorym člankom a nie k inym, hoci by si to vyžadovali. Davam navrh na to aby sa zviditelnila linka na hlavnej strane k heslam ktore je nutne upravit aby vsetci prispievatelia mali moznost v prvom rade pomoct a zachranit pracu iných ktora moze mat hodnotu pre čitatela.Bluepossum (diskusia) 00:25, 18. marec 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

To by se mohlo požadovat i u Kategória:Údržba:Overiť a koneckonců i u Kategória:Údržba:Doplniť zdroj. Náhodný kolemjdoucí formát nezná a pravidelný editor si kategorii najde.--Zdenekk2 (diskusia) 15:54, 8. apríl 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

Implementováno. Od nynějška je třeba vkládat {{subst:Upraviť}}.
Danny B. 12:55, 14. apríl 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

We invite you to join the movement strategy conversation (now through April 15)[upraviť]

05:10, 18. marec 2017 (UTC)

Please accept our apologies for cross-posting this message. This message is available for translation on Meta-Wiki.

Wikimedia-logo black.svg

On behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, I am pleased to announce that self-nominations are being accepted for the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees Elections.

The Board of Trustees (Board) is the decision-making body that is ultimately responsible for the long-term sustainability of the Wikimedia Foundation, so we value wide input into its selection. More information about this role can be found on Meta-Wiki. Please read the letter from the Board of Trustees calling for candidates.

The candidacy submission phase will last from April 7 (00:00 UTC) to April 20 (23:59 UTC).

We will also be accepting questions to ask the candidates from April 7 to April 20. You can submit your questions on Meta-Wiki.

Once the questions submission period has ended on April 20, the Elections Committee will then collate the questions for the candidates to respond to beginning on April 21.

The goal of this process is to fill the three community-selected seats on the Wikimedia Foundation Board of Trustees. The election results will be used by the Board itself to select its new members.

The full schedule for the Board elections is as follows. All dates are inclusive, that is, from the beginning of the first day (UTC) to the end of the last.

 • April 7 (00:00 UTC) – April 20 (23:59 UTC) – Board nominations
 • April 7 – April 20 – Board candidates questions submission period
 • April 21 – April 30 – Board candidates answer questions
 • May 1 – May 14 – Board voting period
 • May 15–19 – Board vote checking
 • May 20 – Board result announcement goal

In addition to the Board elections, we will also soon be holding elections for the following roles:

 • Funds Dissemination Committee (FDC)
  • There are five positions being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.
 • Funds Dissemination Committee Ombudsperson (Ombuds)
  • One position is being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.

Please note that this year the Board of Trustees elections will be held before the FDC and Ombuds elections. Candidates who are not elected to the Board are explicitly permitted and encouraged to submit themselves as candidates to the FDC or Ombuds positions after the results of the Board elections are announced.

More information on this year's elections can be found on Meta-Wiki. Any questions related to the election can be posted on the election talk page on Meta-Wiki, or sent to the election committee's mailing list, board-elections(at)wikimedia.org.

On behalf of the Election Committee,
Katie Chan, Chair, Wikimedia Foundation Elections Committee
Joe Sutherland, Community Advocate, Wikimedia Foundation

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, 03:37, 7. apríl 2017 (UTC) • Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazykaGet help

Read-only mode for 20 to 30 minutes on 19 April and 3 May[upraviť]

MediaWiki message delivery (diskusia) 17:33, 11. apríl 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

Cognate & automatic interlanguage links[upraviť]

Hello all,

(I'm sorry to write in English, feel free to translate in your own language below)

From April 24th, a new interlanguage link system will be deployed on all Wiktionaries. This extension, Cognate, automatically links the pages with the same title between the Wiktionaries. This means they no longer have to be added in the pages of the main namespace.

This new feature has been developed by Wikimedia Deutschland as the first step of the project Wikidata for Wiktionary, but does not rely on Wikidata.

To allow the feature to operate, all the former interlanguage links have to be removed from the wikitext. You can do this by using a bot, as it was done on Wikipedia in the past. If you leave them in they will overwrite the automatic links.

During the development we had a lot of discussions with Wiktionary editors to understand their needs, but it's possible that some automatic links don't work as you would expect. If you find some bugs or have suggestions for improvements, feel free to add a sub-task on Phabricator or add a message on this talk page.

Thanks, Lea Lacroix (WMDE) (talk)

Překlad z českého Wikislovníku:

Cognate – automatické mezijazykové odkazy[upraviť]

Zdravím všechny,

od 24. dubna bude na všech Wikislovnících spuštěn nový systém mezijazykových odkazů. Toto rozšíření zvané Cognate automaticky přidává odkazy na stránky se stejným názvem napříč Wikislovníky. To znamená, že je už není nutné přidávat přímo do hesel v hlavním jmenném prostoru.

Tato nová funkce byla vyvinuta Wikimedia Deutschland a jde o první krok projektu Wikidata pro Wikislovník, nicméně tento je na Wikidatech nezávislý.

Aby mohla fungovat, musí být z wikitextu odstraněny všechny původní mezijazykové odkazy. To můžete provést roboticky, stejně, jako k tomu v minulosti došlo na Wikipedii. Pokud je tam však ponecháte, budou přebíjet odkazy automatické.

Během vývoje jsme mnohokrát diskutovali s editory Wikislovníku, abychom pochopili jejich potřeby, přesto je možné, že některé automatické odkazy nebudou fungovat podle vašich představ. Pokud najdete chyby nebo máte návrhy na vylepšení, neváhejte vytvořit sub-task ve Phabricatoru nebo napsat na tuto diskusní stránku.

Děkuji, --Lea Lacroix (WMDE) (diskuse) 13. 4. 2017, 09:27 (CEST)

RevisionSlider[upraviť]

Birgit Müller (WMDE) 14:44, 16. máj 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

21:09, 16. máj 2017 (UTC)

21:05, 23. máj 2017 (UTC)

Enable sitelinks on Wikidata for Wiktionary pages[upraviť]

Hello,

I’m sorry to write this message in English. Please help us translating the full message here!

Short version: From June 20th, we are going to store the interwiki links of all the namespaces (except main, user and talk) in Wikidata. This will not break your Wiktionary, but if you want to use all the features, you will have to remove your sitelinks from wikitext and connect your pages to Wikidata.

Long version available and translatable here.

If you have any question or concern, feel free to ping me.

Thanks, Lea Lacroix (WMDE) (talk) 08:39, 1. jún 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

Sitelinks are enabled on Wikidata for Wiktionary pages (outside main namespace)[upraviť]

Hello,

I’m sorry to write this message in English. Please help us translating the full message here!

Short version: Since yesterday, we are able to store the interwiki links of all the Wiktionaries namespaces (except main, citations, user and talk) in Wikidata. This will not break your Wiktionary, but if you want to use all the features, you will have to remove your sitelinks from wikitext and connect your pages to Wikidata.

Important: even if it is technically possible, you should not link Wiktionary main namespace pages from Wikidata. The interwiki links for them are already provided by Cognate.

Long version available and translatable here.

If you encounter any problem or find a bug, feel free to ping me.

Thanks, MediaWiki message delivery (diskusia) 08:28, 21. jún 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

Enabling Page Previews[upraviť]

CKoerner (WMF) 15:02, 6. júl 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

Accessible editing buttons[upraviť]

--Whatamidoing (WMF) (talk) 16:56, 27. júl 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

Columns for references[upraviť]

18:23, 1. september 2017 (UTC)

V nabídce znaků pro IPA mi při zápisu islandštiny chybí např. b s kroužkem pod písmenem, nebo r s kroužkem pod písmenem. Je chyba ve zdroji (Islandsko-český studijní slovník ISBN 978-80-260-2385-2) nebo je IPA menu pouze výběrové? --Lenka64 (diskusia) 07:46, 8. november 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

Nejspíš jde o složené znaky, protože co si pamatuji, tak jsem všechny základní IPA znaky vložil... Byla by nějaká ukázka těch znaků, třeba na jiném Wikislovníku, abych to mohl ověřit? Díky.
Danny B. 21:25, 13. november 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]
Na en slovníku je [1]; vypadá to, že ten kroužek pod písmenem značí přídání zvuku "h" před hlásku. --Lenka64 (diskusia) 09:09, 15. november 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

New print to pdf feature for mobile web readers[upraviť]

CKoerner (WMF) (talk) 22:07, 20. november 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

Heads-up about a technical change affecting this wiki[upraviť]

Dobrý den. Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka. Ďakujeme

This is a heads-up about a technical change affecting this wiki. You do not need to do anything.

In July 2017, the Wikimedia Foundation announced the intention to replace Tidy with RemexHTML across the Wikimedia cluster by July 2018. In order to make this switch, a number of broken wikitext patterns were identified that required fixing on wikis, highlighted via the high priority categories in the Linter extension.

While still planning to finish turning off Tidy in July 2018, doing early switches of wikis from Tidy to Remex will let us identify any lingering issues that are not already caught by the linter categories and our QA testing. We are encouraging big wikis that have worked hard to switch sooner, for example.

Since your wiki has zero high-priority errors, we think that it is ready to switch from Tidy to Remex. To be clear, if we notice problems (or if the wiki requests it), we will revert the change, after identifying the source of the problem. If you notice any incorrect rendering, you can use ?action=parsermigration-edit to identify if the switch from Tidy actually caused it.

We are suggesting 5 December 2017 as the possible date for the switch to happen, so there would still be plenty of time to fix any issues before the holidays start. We look forward to hearing any concerns you would have with this plan, and about how we can help make this transition as smooth as possible: if you have any comments, please remember to ping me personally to make sure I notice and address them, otherwise we will assume this message is acknowledged and the deadline works for your community.

Best, mw:User:Elitre (WMF) 10:35, 28. november 2017 (UTC)Odpovědět[odpovedať]

PS: Apologies if you are seeing this message on a page that is not the best location for it: I have looked for the appropriate target pages (for example, on Meta), but may have found none. Please, by all means, move the message where you see fit, but most importantly, fix the various distribution lists by adding the correct page there, to avoid that this happens again in the future. I appreciate your understanding, and am available for further information and explanations.