Wikislovník:Krčma

Z Wikislovníku
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vitajte v Krčme[upraviť]

Táto stránka sa používa na diskusie o technických otázkach, politike, novinkách a pripravovaných zmenách na Wikislovníku. Otvorte diskusiu o probléme, ktorý Vás trápi. Podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov počas úpravy).

Diskusie z predošlých rokov sú na archívnych stránkach podľa roku:
2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014-2015

Obsah

Wikimania 2016 Scholarships - Deadline soon![upraviť]

Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka

A reminder - applications for scholarships for Wikimania 2016 in Esino Lario, Italy, are closing soon! Please get your applications in by January 9th. To apply, visit the page below:

Patrick Earley (WMF) via MediaWiki message delivery (diskusia) 01:49, 5. január 2016 (UTC)

Podporované jazyky[upraviť]

Myslím, že by bylo vhodné se dohodnout na tom, které jazyky budeme podporovat. Pro začátek bych se odrazil od podmínek pro zakládání nových wiki:

 1. Jazyk musí mít validní ISO 639 1–3 kód.
 2. Jazyk musí být dostatečně jedinečný, že nemůže koexistovat na obecnější wiki. Ve většině případů to vylučuje regionální dialekty a různé písemné formy stejného jazyka.
 3. Jazyk má dostatečný počet živých rodilých mluvčích k vytvoření životaschopného společenství a publika. V případě, že jde o umělý jazyk, jako je např. esperanto, musí mít přiměřenou míru uznání.

Bod 3 bych zjednodušeně specifikoval, že nesmí jít o jazyk mající ISO 639-3 kód patřící do skupiny A(ncient), C(onstructed), E(xtinct) a H(istorical), přičemž výjimkami by byly ty jazyky, v nichž už wiki existují (tj. např. latina, esperanto, ido apod.).

Danny B. 13:34, 17. január 2016 (UTC)

Znamenalo by to smazat celou gamilarájčinu?--Zdenekk2 (diskusia) 13:17, 6. február 2016 (UTC)
Mohl bys konkretizovat, kterých ,ístních jazyků by se to týkalo? JAn Dudík (diskusia) 19:43, 6. február 2016 (UTC)
Napríklad z Gamilarájčiny pochádza v súčastnosti 540 hesiel. Bola by škoda zmazať celý jazyk. Bol by som však pri viacerých veciach proti. Aj (takmer) vyhynuté jazyky sa môžu niekde vyskytovať a môže niekto potrebovať slovníkové heslo o nich, naviac je dobré zachovávať ich. A dialekty (nehovorím veľmi podobné skutočnému jazyku atď.) by tiež mohli mať niekedy svoje heslá, lebo veľmi ľahko natrafiť na dialektové slovo, ktorému nie je rozumieť a preklad do spisovného jazyka by sa hodil. V rozumnej miere by sa aj takéto heslá mohli podporovať. Naviac niečo iné je spustenie wiki v nejakom jazyku a heslo vo wikislovníku. --MDsmajlik (diskusia) 17:17, 12. marec 2016 (UTC)

Nieco z hlavnej stranky: Všimnite si, že toto je len slovenská verzia Wikislovníka. Zatiaľ, čo cieľom je popísať všetky slová všetkých jazykov, definície a opisy sú tu len v slovenčine. (Nikde sa nepise o vybranych jazykoch a nikde sa nepise ze by sme mali pouzivat iny ako Slovensky jazyk) Bluepossum (diskusia) 13:47, 26. apríl 2016 (UTC)

Gamilarájština aktuálně patří do skupiny L(iving), tedy podle toho, co jsem psal výše stran zjednodušení bodu 3, je její zařazení v pořádku, pročež nějak nechápu, proč se tu oo ní diskutuje. Na druhé straně je zvláště u téměř vyhynulých jazyků, mezi něž gamilarájština patří (v původní formě již vyhynula zcela, před deseti lety používalo směs gamilarájštiny a angličtiny pouhých 35 lidí), nutné všechna slova pečlivě zdrojovat. (Ale to je už jiné téma.)
Každopádně bylo by dobré se konečně dohodnout na těch kritériích pro zařazování jazyků.
Danny B. 15:50, 26. apríl 2016 (UTC)

Tak aby se to hnulo, vytvořil jsem návrh pravidla. Pokud proti němu nebudou do 30. června námitky, bude prohlášeno za závazné. Explictní souhlas v tamní diskusi je vítán.
Danny B. 21:57, 19. máj 2016 (UTC)

Existuje niekde zoznam jazykov ktore su podporovane a ktore nie, aby neprišlo k nedorozumenie že jeden vytvori heslá v jazyku ktorý nie je podporovaný, a niekto sa to rozhodne o pol roka všetko vymazať. Bluepossum (diskusia) 07:39, 13. august 2016 (UTC)

Seznam by byl přílilš dlouhý. Ale to, zda je daný jazyk podporovaný, či ne, lze zjistit podle kritérií uvedených v příslušném pravidle, kde jsou všechny potřebné odkazy na podklady.
A obecně platí, že pokud panuje nejistota, je vždy nejlepším řešením se zeptat.
Danny B. 12:43, 13. august 2016 (UTC)

2016 WMF Strategy consultation[upraviť]

Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka

Hello, all.

The Wikimedia Foundation (WMF) has launched a consultation to help create and prioritize WMF strategy beginning July 2016 and for the 12 to 24 months thereafter. This consultation will be open, on Meta, from 18 January to 26 February, after which the Foundation will also use these ideas to help inform its Annual Plan. (More on our timeline can be found on that Meta page.)

Your input is welcome (and greatly desired) at the Meta discussion, 2016 Strategy/Community consultation.

Apologies for English, where this is posted on a non-English project. We thought it was more important to get the consultation translated as much as possible, and good headway has been made there in some languages. There is still much to do, however! We created m:2016 Strategy/Translations to try to help coordinate what needs translation and what progress is being made. :)

If you have questions, please reach out to me on my talk page or on the strategy consultation's talk page or by email to mdennis@wikimedia.org.

I hope you'll join us! Maggie Dennis via MediaWiki message delivery (diskusia) 19:06, 18. január 2016 (UTC)

Len slová?[upraviť]

Zdravím, redaktori Wikislovníku. Mám jednu otázku: Wikislovník je internetový slovník. Slovník, pravdaže, tvorí "zoznam" slov. Lenže v mnohých slovníkoch bývajú aj popisy gramatických pravidiel. Nemohli by sa vo Wikislovníku vytvoriť aj takéto články o gramatických pravidlách (napr. Pravidlo rytmického krátenia). Ďakujem! --MDsmajlik (diskusia) 12:24, 12. marec 2016 (UTC)

Pokud, tak určitě ne v hlavní jmenném prostoru. V nouzi ve jmenném prostoru „Wikislovník:“, ještě lépe v dalším jmenném prostoru (na cs Wikislovníku mají „Přílohu“, na cs Wikipedii je nepoužívaný „Rejstřík“) a vůbec nejlépe vytvořit na Wikiknihách a odtamtud sem jen odkazovat.--Zdenekk2 (diskusia) 14:30, 12. marec 2016 (UTC)
Páči sa mi nápad o Wikiknihách. Mohli by sme teda napríklad založiť b:sk:Slovenský pravopis a tam písať tieto pravidlá. Akurát, keď už založíme túto knihu, či by sa do nej prispievalo. Redaktorov, ktorý by mali záujem prispievať do takejto knihy prosím, aby sa podpísali dolu. Prípadne by sme mohli založiť aj knihy o iných jazykoch, napríklad b:sk:Český pravopis, keďže tu máme početnú českú komunitu redaktorov. --MDsmajlik (diskusia) 16:26, 12. marec 2016 (UTC)
Podpisy
Slovenský pravopis
--MDsmajlik (diskusia) 16:26, 12. marec 2016 (UTC) (prispieval by občas)
Český pravopis
Iné

Nálepka redaktora[upraviť]

Zdravím! Nemohli by sme vo Wikislovníku vytvoriť nálepku redaktora, podobne ako na Wikipédii? --MDsmajlik (diskusia) 12:26, 12. marec 2016 (UTC)

Nejsem proti.--Zdenekk2 (diskusia) 14:30, 12. marec 2016 (UTC)
Nevšimol som si - ona už vlastne existuje (Šablóna:Nálepka). Face-grin.svg --MDsmajlik (diskusia) 15:31, 12. marec 2016 (UTC)
Čiže túto diskusiu môžeme označiť "Yes check.svg Hotovo! "

Archivácia krčmy[upraviť]

Zdravím! Naša "Wikislovník:Krčma" je veľmi dlhá. Nebolo by dobré časť archivovať? --MDsmajlik (diskusia) 12:28, 12. marec 2016 (UTC)

Zaarchivoval jsem.--Zdenekk2 (diskusia) 14:30, 12. marec 2016 (UTC)
Ja som pridal aj hlavičky pre rýchlu orientáciu. --MDsmajlik (diskusia) 15:26, 12. marec 2016 (UTC)
Yes check.svg Hotovo!

Open Call for Individual Engagement Grants[upraviť]

IEG barnstar 2.png

Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka:

Greetings! The Individual Engagement Grants (IEG) program is accepting proposals until April 12th to fund new tools, research, outreach efforts, and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), IEGs can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

With thanks, I JethroBT (WMF) 15:47, 31. marec 2016 (UTC)

Server switch 2016[upraviť]

The Wikimedia Foundation will be testing its newest data center in Dallas. This will make sure Wikipedia and the other Wikimedia wikis can stay online even after a disaster. To make sure everything is working, the Wikimedia Technology department needs to conduct a planned test. This test will show whether they can reliably switch from one data center to the other. It requires many teams to prepare for the test and to be available to fix any unexpected problems.

They will switch all traffic to the new data center on Tuesday, 19 April.
On Thursday, 21 April, they will switch back to the primary data center.

Unfortunately, because of some limitations in MediaWiki, all editing must stop during those two switches. We apologize for this disruption, and we are working to minimize it in the future.

You will be able to read, but not edit, all wikis for a short period of time.

 • You will not be able to edit for approximately 15 to 30 minutes on Tuesday, 19 April and Thursday, 21 April, starting at 14:00 UTC (15:00 BST, 16:00 CEST, 10:00 EDT, 07:00 PDT).

If you try to edit or save during these times, you will see an error message. We hope that no edits will be lost during these minutes, but we can't guarantee it. If you see the error message, then please wait until everything is back to normal. Then you should be able to save your edit. But, we recommend that you make a copy of your changes first, just in case.

Other effects:

 • Background jobs will be slower and some may be dropped.

Red links might not be updated as quickly as normal. If you create an article that is already linked somewhere else, the link will stay red longer than usual. Some long-running scripts will have to be stopped.

 • There will be a code freeze for the week of 18 April.

No non-essential code deployments will take place.

This test was originally planned to take place on March 22. April 19th and 21st are the new dates. You can read the schedule at wikitech.wikimedia.org. They will post any changes on that schedule. There will be more notifications about this. Please share this information with your community. /User:Whatamidoing (WMF) (talk) 21:07, 17. apríl 2016 (UTC)

Šablóna:Podstatné meno (en)[upraviť]

Pozor! Aj keď si mnoho ľudí myslí, že v angličtine sa neskloňuje (resp. má len jeden pád), angličtine má dva pády: Commom Case (všeobecný pád) a Possessive Case (privlastňovací pád). Privlastňovací pád sa tvorí pridaním koncovky „–'s“. Napríklad:
This is Tom. { Toto je Tom }
This is Tom's book. { Toto je Tomova kniha }
(Avšak nie som si celkom istý, ako sa tvorí u Commom Case plurál. Natoľko sa v angličtine ešte nevyznám Face-smile.svg.)
Plus, šablónu u podstatných mien, ktoré nie sú nepravidelné, by sme mohli troška „spravidelniť“.
Mojím návrhom šablóny Podstatné meno (en) by teda bolo toto (otáznik je to, čo neviem, prosím o doplnenie Face-smile.svg):

Singulár Plurál
Commom Case {{{scom|{{{1}}}}}} {{{pcom|{{{1}}}s}}}
Possessive Case {{{spos|{{{1}}}'s}}} {{{ppos|(?)}}}}

Ďalším variantom by mohlo byť (keďže prakticky sa Commom Case rovná Nominatívu a Possessive Case Genitívu, nie však vždy (napríklad pri predložke of) a nie celkom):

Singulár Plurál
Nominatív {{{snom|{{{1}}}}}} {{{pnom|{{{1}}}s}}}
Genitív {{{sgen|{{{1}}}'s}}} {{{pgen|(?)}}}}

Ostatných redaktorov teda prosím o:

 1. Vyriešenie plurálu Possessive Case
 2. Napísanie svojho názoru na lepší variant
 3. Prípadne niečo iné

S pozdravom, Face-smile.svg --MDsmajlik (diskusia; príspevky)

No, nevím. Na žádné jiné jazykové verzi přivlastňovací pád neuvádějí pravděpodobně proto, že se tvoří převážně jen u podstatných jmen označující osoby, v ostatních případech se používá vazba s „of“. Druhý řádek by tedy musel být buď skrývatelný nebo by u značného počtu podstatných jmen byl proškrtnutý. To, co navrhujete, je šablona vzoru/skloňování s nepojmenovaným parametrem, která by vkládala skloňování podstatných jmen s pravidelným plurálem do šablony Šablóna:Podstatné meno (en) (nelze upravit tuto šablonu samotnou tak, aby vkládala bez ručního vypisování tvarů zároveň pravidelné i nepravidelné plurály). Plurál genitivu se tvoří z plurálu nominativu buď pouhým (v písmu) přidáním apostrofu (pokud končí plurál nominativu na „-s“) nebo přidáním koncovky „-'s“.--Zdenekk2 (diskusia) 04:04, 22. apríl 2016 (UTC)

Preco nemame obrazky pri heslach?[upraviť]

Kedy sme sa dohodli ze sa budu vymazavat vsetky obrazky zo vsetkych stranok? ako naprikad zo stranky Buruma? Bluepossum (diskusia) 13:32, 26. apríl 2016 (UTC)

Myslím si, že sme sa nedohodli nikdy a napríklad podľa mňa (a očividne aj podľa iných jazykových verzií Wikislovníku) obrázky do slovníka patria. --MDsmajlik (diskusia) 14:18, 26. apríl 2016 (UTC)
Obrázky tu nikdy v heslech nebyly. Začal jste je v rozporu s dosavadní praxí vkládat do vámi zakládaných gamilarájských hesel. Kromě toho jste je buď vkládal do hesel, která byla naprosto srozumitelná i bez obrázku (např. vámi citované buruma - pes), nebo naopak byly ony obrázky zcela zavádějící. A proč jste zrovna vybral ten či onen obrázek a ne jiný? Atd. atd... Těch důvodů nevhodnosti vkládání obrázků je dost. Wikislovník je projekt popisující slova z jazyka lingvistického, nikoliv encyklopedického, k tomu je Wikipedie. Kromě toho, jestliže je k dispozici nějaký obrázek, velmi pravděpodobně je k tomu příslušná kategorie a/nebo galerie ve Wikimedia Commons, je tedy lepší odkázat na ni/ně, kde si uživatel má možnost svobodně vybrat a ne akceptovat to, co mu nutí něčí subjektivní výběr. To samé s odkazy do Wikipedie a Wikidruhů.
Danny B. 15:30, 26. apríl 2016 (UTC)
OK, je to vecou dohody komunity. Pokiaľ sa komunita dohodne na "áno", budú sa pridávať, pokiaľ "nie", nebudú. No podľa môjho osobného obrázku sú dobré (keby napríklad si prišiel slovenské heslá prezerať nejaký cudzinec, platí novodobé príslovie "Obrázok je ta tisíc slov", alebo napríklad v a podobných čínskych znakoch je podľa mňa dobré pridávať obrázok písania znaku). Túto otázku je dobré porovnať aj inými Wikislovníkmi (pozri napr:
 1. wikt:de:Katze
 2. wikt:de:Hund
 3. wikt:de:Tafel

Naviac aj v niektorých papierových slovníkoch sú obrázky.
A na záver: Položili ste otázku, "Prečo zrovna ten obrázok a nie iný?". Aby sme na ňu vedeli odpovedať musíme si položiť ďalšiu: "Prečo iné a nie zrovna tento?" Face-smile.svg
Ale ako hovorím, celá záležitosť je otázkou dohody. Face-smile.svg
S pozdravom, všetko dobré. Face-smile.svg --MDsmajlik (diskusia) 16:44, 26. apríl 2016 (UTC)

Ja to odobne považujem za vandalizmus inšruktovať Redaktor:JAnDbot na zmazavanie všetkych obrázkov, slovenká wiki ochudobí čitatela, nenamietam ak niekto upravy stránky ktoré som vytvoril, je však smutné že slovenská verzia zakladá iné pravidlá ako su v anglickej verzii. Dúfam že sa Vám bude darit vela štastia v rožširovanim wikislovnika --Bluepossum sa nepodpísal(a)Bluepossum (diskusia) 12:20, 28. apríl 2016 (UTC)
Když už jste začal s tak explicitním označováním editací, jak by se vám líbilo, kdybych za vandalismus označil ty vaše, protože nedodržovaly stávající úzus (o tom, že ta slova jsou nekvalitně nebo vůbec zdrojována ani nemluvě)? Asi ne, že? Takže navrhuji diskutovat věcně a bez emocí.
Pokud jste chtěl změnit něco zažitého, měl jste o tom nejprve vyvolat diskusi. Nehledě na to, že diskuse na toto téma se již vedla a žádné argumenty ve prospěch vkládání obrázků do lingvistického slovníku nepadly.
Danny B. 19:23, 28. apríl 2016 (UTC)
Za sebe dodávám: Ačkoliv na sk.wikt needituji (důvodem je nekonsensuální sebedosazení výhradně českých správců a zároveň sesazení všech slovenských - byť byli neaktivní, dále editující opět jsou téměř výhradně čeští editoři, ačkoliv na jiných slovenských projektech je slovenských editorů dost - čili podezření, že slovenští kolegové znechuceně odešli/nebo byli vyhnáni/odstaveni), podporuji, aby Slováci měli možnost si sami rozhodnout o všech zásadních otázkách/pravidlech atd., bez nevyžádaného silového vměšování českých kolegů. Dosti bolo Prahy. Na druhou stranu, pokud zde Slováci sami nebudou/budou nedostatečně působit, bude dost těžké situaci nějak pro ně přijatelně zvládat. Nedovolte, aby to jako kdysi bylo "O nás bez nás". Takže držím palce a přeji výdrž. Heslo: Slovenský wikislovník zpět Slovákům! --Kusurija (diskusia) 19:05, 30. apríl 2016 (UTC)
Hloupý a ještě refaktorizováno

.... --Lenka64 (diskusia) 19:19, 30. apríl 2016 (UTC)

Pokud needitujete, tak needitujte. K dalším vašim obvyklým konspiračním teoriím, které šíříte naprosto všude, se vyjadřovat nehodlám.--Zdenekk2 (diskusia) 02:58, 1. máj 2016 (UTC)

Všiml jsem si odkazu na cs.wikt. Na sk.wikt nepůsobím a ani nehodlám, nicméně si dovolím komentář (protože boj o obrázky se odehrál i na cs a shodou okolností to byly ti samí hráči a ty samé (argumenty)). Určitě je dobrý argument, že ne vždy se strefíme s tím správným obrázkem, aby správně vystihl ten správný význam. Na druhou stranu i výkladové slovníky používají obrázky a jistě je to vhodný způsob, jak i jiným způsobem vyjádřit smysl slova. Proto jsem pro obrázky v heslech a byť asi nebudu používat slovenský Wikislovník, vřele bych mu to doporučil.

Pro zavedení hovoří i princip wiki, tedy princip otevřenosti zaměření na rozmnožování a zlepšování obsahu. Odebírání obrázků, do tohoto principu nespadá. Pokud někdo ty obrázky chce, dejme mu příležitost ať je vkládá a pomozme mu s tím, aby je vkládal správně a přesně. Mějte se--Juandev (diskusia) 12:07, 2. máj 2016 (UTC)

Obrazoborecká kampaň už na Wikislovníku byla. Je špatná, a to proto, že obrázky k ilustraci slov samozřejmě slouží velmi dobře (viz např. tento princip). Pokud by principiálně bylo vkládání obrázků do Wikislovníku nesprávné, byla by ta možnost přeci technicky znemožněna (jako je např. vkládání sprostých slov blacklistováno na Wikipedii). --Aktron (diskusia) 21:23, 2. máj 2016 (UTC)

Vyzera to ze komunita Slovenskejho Wikislovnika sa dohodla ze povoli vkladat obrazky k jednotlivym heslam, preto by som chcel poziadat redaktorov ak sa rozhodnu zmenit a nie vymazat obrazok aby so dzovodnili lepsie ako "zvytocny obrazok" Je som za to aby sme obohatili slovenskeho citatela o vedomosti nasho wikistovniku aby sme ho rozsirovali tvorenim a nie vymazavanim a ničenimBluepossum (diskusia) 13:38, 8. august 2016 (UTC)

komunita Slovenskejho Wikislovnika sa nedohodla .... --Lenka64 (diskusia) 13:47, 8. august 2016 (UTC)
Spíš se zde objevili lidé odjinud, kteří by byli pro zavedení obrázků, i když jejich hlavní pohnutka asi nebude pouze blaho Wikislovníku, ale také dělat naschvály konkrétním lidem.
Já bych byl pro obrázky, pokud by pro ně platlia určitá pravidla. Rozhodně by obrázek měl zobrazovat předmět hesla, pokud možno tak, aby bylo jednoznačné, jak to vypadá. Takže třeba u slona by obrázek být snad mohl, u psa už je problém, jaká rasa nejlépe reprezentuje tohoto tvora. Čili problematický bod.
Jaké typy obrázků? v jednom hesle bude černobílá fotografie předmětu, v druhém perokresba, ve třetím barevná fotografie, kde mimo jiné bude předmět? Opět, musí být jednoznačně určeno, jakm má obrázek vypadat a také do jaké části hesla jej umisťovat.
Kde by obrázky mohly mít smysl, je sekce etymologie - pokud je něco pojmenováno na základě vizuální podobnosti s něčím jiným.
Další otázkou je, zda dávat obrázky jen do slovenských hesel, nebo zda je dávat i do cizojazyčných. Tam pak hrozí, právě kvůli nejednoznačným obrázkům, nepochopení - teoreticky by se mohl někdo domnívat, že příslušné slovo znamená jen to, a v té podobě, co je na obrázku.
Jenže hesel, kde by jednoznačné obrázky být mohly je relativně málo - jen substantiva a z nich jen ta, která se dají jednoznačně vyobrazit.
Vyskytují se argumenty o ilustrovaných slovnících. Scválně jsem se na jeden díval (ilustrovaný encyklopedický slovník, Academia) - obrázky v textu se vztahují z 90% k osobnostem, zbytek jsou zvířata (perokresby) nebo umění. A dlší obrázky jsou v přílohách. A to si myslím, může být řešení. cs:Příloha:Lidské_tělo_(čeština) - je tam obrázek, jednoznačně popsaný.
Takže, ano, zaveďme obrázky, ale stanovme napřed, za jakých podmínek je vkládat. JAn Dudík (diskusia) 06:20, 9. august 2016 (UTC)
Zopár odpovedí na predošlú diskusiu. Obrázky boli predtým ako som začal prispievať do slovenskej Wiki, myslým že v slove ryba ako i v cudzojazyčných verziach. Je na jednotlivcovi ktoré slovo si vyberie na založenie novej stránky a ako ju spracuje. Jeden by si mohol myslieť že do slovníka patrí obrázok, výslovnosť , audio nahrávka, ako je v stranke ban.gul, alebo návod na písanie znakov ako je v stránke ako i použitie slova vo vete. Vo wikislovníku su heslá ktoré by som nedoporučoval nezletilím čitatelom ako napríklad kokot alebo ATM. Jeden by mohol namietať pridanie obrázkov k týmto heslám. Ja som si vedomý ze každý nevidí rád zahalenú ženskú tvár v závoji ngulu, alebo nevie si predstavit rodinu dvoch ludí rovnakého pohlavia dhiiyaan alebo ho ohrazuje vidiet obnažený pohlavný orgán ako v hesle dhun alebo nyii, avšak som kategoricky proti zmazávanie všetkých obrázkov alebo inštruktáži botov na ich odstránenie. Dosť často použivam mobilnú verziu Wikislovníku kde je v ľavej strane sivé pole na obrázok. Pri vyhladavaní hesiel sa vám zjavia obrázky a heslá, čiže zakladateľ Wikislovníku myslel na priestor pre obrázky. Prečo som kategoricky za obrázok, lebo mi pomáha lepšie pochopiť, zapamätať si jednotlivý výraz.Bluepossum (diskusia) 04:11, 12. august 2016 (UTC)
Môžeme hlasovať?
Ne, nemůžeme. Hlasování je špatný proces. Je třeba dosáhnout konsenzu podloženého argumenty.
Danny B. 12:38, 13. august 2016 (UTC)

ZA[upraviť]

Bluepossum (diskusia) 03:04, 12. august 2016 (UTC)

PROTI[upraviť]

Príloha[upraviť]

Žádám o zavedení prostoru Příloha. --Lenka64 (diskusia) 09:39, 19. jún 2016 (UTC)

Máš nějaký příklad toho, co by se do něj přesunulo / vložilo? JAn Dudík (diskusia) 07:18, 21. jún 2016 (UTC)
seznamy typu Redaktor:Lenka64/it, seznam mezinárodních zkratek států...dále různe seznamy viz de wiki (např. anatomicke termíny v en/fr/ru.....). --Lenka64 (diskusia) 09:15, 21. jún 2016 (UTC)
Předpokládám, že by se to mělo jmenovat Príloha a Diskusia k prílohe?
Danny B. 15:54, 15. júl 2016 (UTC)
jj --Lenka64 (diskusia) 16:40, 15. júl 2016 (UTC)
tak jak? --Lenka64 (diskusia) 16:36, 27. júl 2016 (UTC)
?? --Lenka64 (diskusia) 07:47, 8. august 2016 (UTC)
Je potřeba explicitně vyjádřená podpora a i od dalších uživatelů. Takže tímto podporuji.
JAn Dudík, Zdenekk2, Bluepossum - prosím, vyjádřete se rovněž. Díky.
Danny B. 10:17, 8. august 2016 (UTC)
Podporuji.--Zdenekk2 (diskusia) 01:43, 9. august 2016 (UTC)
+1 JAn Dudík (diskusia) 06:00, 9. august 2016 (UTC)

Bude nastaveno zítra 13:00-14:00, viz [1]. --Martin Urbanec (diskusia) 18. 10. 2016, 18:23 (UTC)

Compact Links coming soon to this wiki[upraviť]

Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka

Screenshot of Compact Language Links interlanguage list

Hello, I wanted to give a heads up about an upcoming feature for this wiki which you may seen already in the Tech News. Compact Language Links has been available as a beta-feature on all Wikimedia wikis since 2014. With compact language links enabled, users are shown a much shorter list of languages on the interlanguage link section of an article (see image). This will be enabled as a feature in the soon for all users, which can be turned on or off using a preference setting. We look forward to your feedback and please do let us know if you have any questions. Details about Compact Language Links can be read in the project documentation.

Due to the large scale enablement of this feature, we have had to use MassMessage for this announcement and as a result it is only written in English. We will really appreciate if this message can be translated for other users of this wiki. The main announcement can also be translated on this page. Thank you. On behalf of the Wikimedia Language team: Runa Bhattacharjee (WMF) (talk)-13:06, 29. jún 2016 (UTC)

Compact Language Links enabled in this wiki today[upraviť]

Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka

Screenshot of Compact Language Links interlanguage list

Compact Language Links has been available as a beta-feature on all Wikimedia wikis since 2014. With compact language links enabled, users are shown a much shorter list of languages on the interlanguage link section of an article (see image). Based on several factors, this shorter list of languages is expected to be more relevant for them and valuable for finding similar content in a language known to them. More information about compact language links can be found in the documentation.

From today onwards, compact language links has been enabled as the default listing of interlanguage links on this wiki. However, using the button at the bottom, you will be able to see a longer list of all the languages the article has been written in. The setting for this compact list can be changed by using the checkbox under User Preferences -> Appearance -> Languages

The compact language links feature has been tested extensively by the Wikimedia Language team, which developed it. However, in case there are any problems or other feedback please let us know on the project talk page. It is to be noted that on some wikis the presence of an existing older gadget that was used for a similar purpose may cause an interference for compact language list. We would like to bring this to the attention of the admins of this wiki. Full details are on this phabricator ticket (in English).

Due to the large scale enablement of this feature, we have had to use MassMessage for this announcement and as a result it is only written in English. We will really appreciate if this message can be translated for other users of this wiki. Thank you. On behalf of the Wikimedia Language team: Runa Bhattacharjee (WMF) (talk)-03:05, 1. júl 2016 (UTC)

Open call for Project Grants[upraviť]

IEG barnstar 2.png

Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka:

Greetings! The Project Grants program is accepting proposals from July 1st to August 2nd to fund new tools, research, offline outreach (including editathon series, workshops, etc), online organizing (including contests), and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers.
Whether you need a small or large amount of funds, Project Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.
Also accepting candidates to join the Project Grants Committee through July 15.
With thanks, I JethroBT (WMF) 15:25, 5. júl 2016 (UTC)

Esperanto[upraviť]

Stačí pro Esperanto česká IPA? --Lenka64 (diskusia) 16:35, 27. júl 2016 (UTC)

Spíš slovenská, pokud neexistuje esperantská, ale příliš se to lišit nebude.--Zdenekk2 (diskusia) 11:42, 4. august 2016 (UTC)
en:Appendix:Esperanto pronunciation
Danny B. 02:28, 7. august 2016 (UTC)

IPA znamena International Phonetic Alphabeth alebo Medzinarodna Foneticka Abeceda, cize nie ceska alebo slovenska. V Anglickej verzii je popisane ze jeden moze vyslovit dane slovo inak ako iny. Ak vies ako sa slovo vyslovuje tak smelo skopiruj vyslovnost z inek jazykovej verzie :)Bluepossum (diskusia) 08:54, 9. august 2016 (UTC)

Save/Publish[upraviť]

Whatamidoing (WMF) (talk) 18:03, 9. august 2016 (UTC)

Cudzojazyčné príspevky v slovenskom Wikislovníku[upraviť]

Tu sme na slovenskej verzii Wikislovníku. Je možné aby všetci prispievatelia písali po slovensky. Tento slovnik je určný, pre čitatelov v Slovenskom jazyku, nie v inom jazyku. Bluepossum (diskusia) 03:13, 12. august 2016 (UTC)

Ne. --Lenka64 (diskusia) 07:19, 12. august 2016 (UTC)
Řekl bych, že i pro Slováky je srozumitelnější čeština, než špatná slovenčina prokládaná čechismy. Nebráním se, aby moje príspevky niekdo prekládal, ale prijde mi to zbytočné. JAn Dudík (diskusia) 09:26, 12. august 2016 (UTC)
Toto je wiki. Nemůžete bránit uživatelům, aby do ní vkládali své příspěvky v jazyce, který ovládají nejlépe. Těžko například donutíte zaměstnance Wikimedia Foundation, aby sem psali novinky ve slovenštině, když ji nikdo z nich neovládá. Kromě toho, že mi to dost zavání nacionalismem a účelovou diskriminací, které jsou v přímem rozporu se základními principy projektů Wikimedia, je to podobné jako kdybychom chtěli nutit každého, aby sem přispíval pravopisně správně a i jinak bezchybně (například váš úvodní příspěvek této sekce obsahuje minimálně čtyři chyby). Editovat cizí příspěvky z těchto důvodů je nanejvýš nevhodné a je vždy lepší raději požádat o případné dovysvětlení nebo (snahu o) překlad do slovenštiny.
Nediskusní stránky by samozřejmě měly být pouze slovensky, ale v diskusích a na osobních stránkách uživatelů to vymáhat nelze.
Danny B. 12:32, 13. august 2016 (UTC)
Prispievatelia do tohto fóra by sa dali rozdeliť do dvoch skupín, jedny čo majú v svojom profile napīsane že ovládajú slovenský jazyk a druhý čo nie. Ako bolo spomenuté Wikislovník víta všetky príspevky avšak nemožno zabudnúť na čitateľa ktorému je určený. Nie každý rozumie cudzojazyčným prīspevkom. Jeden by mohol mať dojem že autori nejavia záujem o čitateľa ktorému je tento slovnīk venovaný. Nie každý ovláda slovenský jazyk na sto percent a bolo by škoda prísť o kvalitných redaktorov či administrátorov. Naopak iný by mohli prehodnotiť či nie je pre ních vhodnejšie prispievať do Wikislovníku v jazyku ktorému rozemujú a sú ochotný a schopný prispievať. Bluepossum (diskusia) 09:39, 16. august 2016 (UTC)
Jesti chcete, abysme vypadli, napište to rovnou... --Lenka64 (diskusia) 10:11, 16. august 2016 (UTC)
Teoreticky by mohlo používanie češtiny spôsobiť menšie problémy, no z praktického hladiska sú v súčasnosti nepravdepodobné. V tejto otázke sa teda prikláňam na stranu česky hovoriacich redaktorov. --MDsmajlik (diskusia) 16:50, 16. august 2016 (UTC)
This is a strange situation (so let me write in English - international communication language - as I dont speak Slovak). I can agree with Bluepossum. For example I havent understood if Bluepossum talks about contributions to the main space or to the project namespace. My POV is that main ns should be Slovak, but we cannot push active contributors to write Slovak in project ns. The strange thing is, why they cant use Slovak in project ns if they are able to use Slovak in main ns or why they are not contributing in mother tongue - Czech. The truth is that it would be kind that they use local language also for communication, not to make it to the Slovak speaking present or future contributors difficult. --Juandev (diskusia) 20. 8. 2016, 20:06 (UTC)

Prečo zaradujeme písmena z diakritikou za koniec abecedy[upraviť]

Prednedavnom som upravil poradie jazykov čínskych a mandarínskych heslách podla abecedy 1. Mandarínčina 2. Čínčina ako napríklad v hesle . Nakoľko sa mi zdá že slovenská verzia radí písmena z diakritikou na koniec abecedy. ako napríklad v Wikislovník:Štatistika. Spravca Redaktor:Danny B. mi napísal "Aha, prosím tedy na odkázání na autoritativní zdroj(e), kde je kodifikováno, že písmena s diakritikou jsou ve slovenské abecedě řazena až za písmena bez diakritiky. " Môžte prosím pomôct tomuto správcovi? --Bluepossum (diskusia) 21. 8. 2016, 12:41 (UTC)

@Bluepossum, Danny B.: To, že písmená s diakritikou sa radia na koniec abecedy, nie je žiadne pravidlo slovenskej abecedy. Písmená s diakritikou majú svoje pevné postavenie v slovenskej abecede. Preto je ich zaradenie na koniec abecedy je chyba. Tu vo Wikislovníku ju (pravdepodobne) spôsobuje MediaWiki. Tento problém by sme mali prediskutovať v Krčme a potom dať podnet do Phabricatora, aby poradie písmen zmenili.
Čo sa týka toho poradia jazykov: Ak teda sekcie chceme zoraďovať podľa abecedy (prepáč Bluepossum), prvá má byť čínština. --MDsmajlik (diskusia) 4. 9. 2016, 16:21 (UTC)
Súhlasím a nevidím v tom žiadny problém. Môžme upraviť stránku Wikislovník:Štatistika. Ako vidíte postavenie slovenskêho jazyka, mohli by sme ho umiestnovať na prvé miesto a potom všetky ostatné ak sa jedná o jednotlivé heslá? Bluepossum (diskusia) 4. 9. 2016, 22:15 (UTC)

Znovuobjevuje se tu kolo. Odjakživa bylo v heslech pořadí: mezijazykové, slovenština, ostatní jazyky dle abecedy.
Wikislovník:Štatistika ani jiné stránky mimo hlavní prostor nemají s formátem hesla a pořadím sekcí v něm nic společného a nelze je na sebe vázat.
Doufám, že si Bluepossum po sobě ta chybně pozměněná hesla uklidí do správného pořadí.
Danny B. 4. 9. 2016, 22:46 (UTC)

Prepis do latinky[upraviť]

Zdravím! Chcel by som sa spýtať, či by sme mohli v heslách z iných jazykov, ktoré nepoužívajú latinku (napr. ruština, čínština, arabčina, japončina atď.) uvádzať samostatnú sekciu „Prepis do latinky.“ Čo poviete? --MDsmajlik (diskusia) 4. 9. 2016, 15:45 (UTC)

Že to nebude tak jednoduché, jak vám to na první pohled přijde... w:Transkripcia (jazykoveda), w:Transliterácia, w:Prepis z čínskeho písma do latinky, w:Kategória:Prepisy z cudzích písiem...
Danny B. 4. 9. 2016, 19:06 (UTC)
Viem, na prepis jazykov existuje niekoľko systémov. Ak by sme to chceli zaviesť, mali by sme sa pridŕžať tých oficiálnych a uviesť toľko spôsobov, koľko sa dá. Nižšie uvádzam wikilink na príklad. Inak (ako vidím) v českom Wikislovníku toto už funguje: wikt:cs:北京#přepis. --MDsmajlik (diskusia) 5. 9. 2016, 11:14 (UTC)
Môžeš uviesť príklad? Súhlasím, nevidím v tom väčší problém. Bluepossum (diskusia) 4. 9. 2016, 22:19 (UTC)
Príklad uvádzam na svojom pieskovisku. --MDsmajlik (diskusia) 5. 9. 2016, 11:14 (UTC)

Súhlasím Bluepossum (diskusia) 5. 9. 2016, 22:33 (UTC)

Menný priestor „Udělátko“[upraviť]

Zdravím! Chcel by som sa spýtať, prečo máme vo Wikislovníku menný priestor „Udělátko.“ Tento menný priestor je nevyužívaný a navyše je jeho názov v češtine. Viažu sa k nemu aj menné priestory „Diskuse k udělátku,“ „Definice udělátka“ a „Diskuse k definici udělátka.“ Nebolo by dobré tieto menné priestory odstrániť? --MDsmajlik (diskusia) 5. 9. 2016, 11:34 (UTC)

Proč v češtině? zžejmě proto, že je to nejbližší jazyk ke slovenštině, který má zároveň tyto jmenné prostory přeložené.
Tyto jmenné prostory čekají na nasazení Udělátek 2.0 a jsou definované na všech WMF wiki, takž je nejde zrušit (ale zároveň ničemu nevadí)
Přeložit hlášení je možné na translatewiki, o změnu názvu je nutné požádat na phabricatoru - ale doporučoval bych podat žádost za všechny slovenské projekty dohromady , tzn. nejlépe na Wikipedii vyvolat diskusi o novém názvu a po dosažení konsensu sepsat žádost. JAn Dudík (diskusia) 6. 9. 2016, 05:32 (UTC)

RevisionSlider[upraviť]

Birgit Müller (WMDE) 12. 9. 2016, 15:08 (UTC)

Wikidata for Wiktionary: let’s get ready for lexicographical data![upraviť]

Hello all,

Sorry for writing this message in English, please feel free to translate it in your own language below.

The Wikidata development team will start working on integrating lexicographical data in the knowledge base soon and we want to make sure we do this together with you.

Wikidata is a constantly evolving project and after four years of existence, we start with implementing support for Wiktionary editors and content, by allowing you to store and improve lexicographical data, in addition to the concepts already maintained by thousands of editors on Wikidata.

We have been working on this idea for almost three years and improving it with a lot of inputs from community members to understand Wiktionary processes.

Starting this project, we hope that the editors will be able to collaborate across Wiktionaries more easily. We expect to increase the number of editors and visibility of languages, and we want to provide the groundwork for new tools for editors.

Our development plan contains several phases in order to build the structure to include lexicographical data:

 • creating automatic interwiki links on Wiktionary,
 • creating new entity types for lexemes, senses, and forms on Wikidata,
 • providing data access to Wikidata from Wiktionary
 • improving the display of lexicographical information on Wikidata.

During the next months, we will do our best to provide you the technical structure to store lexicographical data on Wikidata and use it on Wiktionary. Don’t hesitate to discuss this within your local community, and give us feedback about your needs and the particularities of your languages.

Information about supporting lexicographical entities on Wikidata is available on this page. You can find an overview of the project, the detail of the development plan, answers to frequently asked questions, and a list of people ready to help us. If you want to have general discussions and questions about the project, please use the general talk page, as we won’t be able to follow all the talk pages on Wiktionaries. If you don’t feel comfortable with English, you can write in your own language and hopefully someone will volunteer to translate.

Bests regards, Lea Lacroix (WMDE) (talk)

super... stupidní megaslovník, kde si anglicky hovoříčí vyřvou, co budou chtít... --Lenka64 (diskusia) 13. 9. 2016, 18:16 (UTC)
great idea hopefully we will end of bullying by few - super konečne skoncujeme zo šikanou menšinou Bluepossum (diskusia) 15. 9. 2016, 05:33 (UTC)
svatá prostoto.... --Lenka64 (diskusia) 15. 9. 2016, 06:53 (UTC)

Grants to improve your project[upraviť]

Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka:

Greetings! The Project Grants program is currently accepting proposals for funding. There is just over a week left to submit before the October 11 deadline. If you have ideas for software, offline outreach, research, online community organizing, or other projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF) (talk) 30. 9. 2016, 20:10 (UTC)

Creative Commons 4.0[upraviť]

Hello! I'm writing from the Wikimedia Foundation to invite you to give your feedback on a proposed move from CC BY-SA 3.0 to a CC BY-SA 4.0 license across all Wikimedia projects. The consultation will run from October 5 to November 8, and we hope to receive a wide range of viewpoints and opinions. Please, if you are interested, take part in the discussion on Meta-Wiki.

Apologies that this message is only in English. This message can be read and translated in more languages here. Joe Sutherland (talk) 6. 10. 2016, 01:35 (UTC)

Pchin-jin[upraviť]

Všiml jsem si tu v některých heslech, že pchin-jin je v sekci Výslovnost. Domnívám se, že by měl být spíše v sekci Prepis. Jak to vidí ostatní?

V každém případě by se to mělo sjednotit do jedné stejné sekce (klidně udělám, jen je nutné vědět, do které).

Danny B. 9. 10. 2016, 12:09 (UTC)

Prepis nebo Transliterácia. JAn Dudík (diskusia) 10. 10. 2016, 05:22 (UTC)
Asi slovensky Prepis, ale v čínštině se nevyznám.--Zdenekk2 (diskusia) 08:05, 19. november 2016 (UTC)
@Danny B., Zdenekk2, JAn Dudík: Áno, predtým som to dal do sekcie Výslovnosť, no ak by sme zaviedli sekciu Prepis (ako som inak navrhoval skoršie), Pchin-jin by bolo lepšie umiestniť tam.
Plus, myslím si, že najlepší názov pre sekciu by bol Prepis. Narozdiel od slova Transliterácia je slovo Prepis bežnejšie používaný výraz. Ešte skoršie som navrhoval aj Prepis do latinky, no teraz, ako som si tak čítal príspevky a premýšľal som nad tým, zišlo mi na um, že aj keď sme v slovenskom Wikislovníku a slovenský jazyk používa latinku, možno by nemuseli byť vylúčené ani prípadné prepisy aj do ďalších písem (napr. azbuka, či arabské písmo). Samozrejme, so slovenským popisom. --MDsmajlik (diskusia) 14:51, 22. november 2016 (UTC)

Strukturované zobrazení kategorií[upraviť]

Byl by tu zájem o strukturované zobrazení (lingvistických) kategorií?

Danny B. 5. 11. 2016, 21:42 (UTC)

Ano. --Lenka64 (diskusia) 7. 11. 2016, 07:20 (UTC)
Nevím, já bych ho asi nevyužil, ale dovedu si představit, že jiní ano. To zobrazení by bylo místo stávajícího nebo by byly dvě možnosti zobrazení?--Zdenekk2 (diskusia) 08:12, 19. november 2016 (UTC)
Vzhledem k tomu, že by to bylo udělátko přepisující stávající vzhled kategorií (+ přidávající další relevantní), tak by byly k dispozici obě možnosti. Preferoval bych toto ovšem jako výchozí zobrazení, tj. opt-out mód (v opačném případě by nemělo smysl to dělat).
Danny B. 14:09, 19. november 2016 (UTC)
Nějak si nedokážu úplně přestavit, jak by to mělo v praxi vypadat - máme zde 95 různých jazyků, některé mají i deset různých podkategorií. Co by se kde zobrazovalo? v kategoriích nebo v heslech? jen aktuální jazyk nebo i sousední? které? nebo by to nahrazovalo obsah v heslech? JAn Dudík (diskusia) 22:09, 20. november 2016 (UTC)
Jde o spodní rámeček s kategoriemi v heslech. Toto jsou upravené vypůjčené kategorie z cs:a (a jsou zobrazeny na širším a užším displeji pro porovnání, jak by se to zalamovalo). Zobrazovala by se příslušná kategorie, v níž je heslo přímo zařazeno, a odpovídající větev stromu směrem ke kořeni - jazyku, což je momentálně ve většině případů o jednu úroveň, v případě tvarů o dvě (viz francouzština v ukázce) a v budoucnosti, budeme-li aplikovat další typy kategorizace, možná i o více. Momentálně jsou tam zobrazeny jen slovní druhy, ale již nyní lze kalkulovat s příznaky a lze uvažovat i o dalších skupinách kategorií. Principiálně jde o to, aby se 1) zobrazoval celý strom od kořene (= jazyka) až po list (= vlastní kategorie, v níž heslo je), 2) zrušila redundance označení jazyka v případě více slovních druhů (= když jde třeba o heslo zařazené v kategoriích Česká substantiva, Česká adjektiva a Česká příslovce, tak je zbytečné tam třikrát opakovat "česká", když stačí jednou napsat "čeština", což je pak pomocí stromečku sdíleno s vlastními druhy - viz čeština, latina, portugalština, slezština na obrázku), 3) zvětšila přehlednost vlastního zařazení a uživatelský komfort (lze považovat za subjektivní kritérium) - čtenář vidí rovnou krásně celý strom zařazení v daném jazyce a může si eventuálně kliknout rovnou na kategorii o úroveň (či více) výše, aniž by se musel proklikávat vlastním stromem na stránkách kategorií; taky jsou všechny kategorie daného jazyka pohromadě, což v případě kategorizace příznaků šablonou a manuálně vkládaných kategorií na konec není a kategorie z jednoho jazyka jsou různě rozházené v seznamu, a 4) vytvořila flexibilnější struktura kategorií, která umožní lepší automatizaci a další funkcionalitu. Je spousta typů kategorizace, které tu postrádám, a v okamžiku, kdy budou aplikovány, naroste seznam těch kategorií na několik řádek (tím spíše u vícejazyčných hesel) a stane se ještě více nepřehledným než dnes. Jinak grafické řešení je samořejmě diskutovatelné, toto je především náhled principu - toho, jak by ta struktura vypadala (a se při zalamování chovala).
Danny B. 05:02, 21. november 2016 (UTC)
Díky za objasnění, původně jsem měl bůhvíproč dojem, že by se to mělo zobrazovat nahoře, něco jako navigace u kategorií na enwikt.
V takovém případě by zájem byl. JAn Dudík (diskusia) 14:57, 22. november 2016 (UTC)

Password reset[upraviť]

I apologise that this message is in English. ⧼Centralnotice-shared-help-translate⧽

We are having a problem with attackers taking over wiki accounts with privileged user rights (for example, admins, bureaucrats, oversighters, checkusers). It appears that this may be because of weak or reused passwords.

Community members are working along with members of multiple teams at the Wikimedia Foundation to address this issue.

In the meantime, we ask that everyone takes a look at the passwords they have chosen for their wiki accounts. If you know that you've chosen a weak password, or if you've chosen a password that you are using somewhere else, please change those passwords.

Select strong passwords – eight or more characters long, and containing letters, numbers, and punctuation. Joe Sutherland (diskusia) / MediaWiki message delivery (diskusia) 23:59, 13. november 2016 (UTC)

Adding to the above section (Password reset)[upraviť]

Please accept my apologies - that first line should read "Help with translations!". Joe Sutherland (WMF) (talk) / MediaWiki message delivery (diskusia) 00:11, 14. november 2016 (UTC)

New way to edit wikitext[upraviť]

James Forrester (Product Manager, Editing department, Wikimedia Foundation) --19:32, 14. december 2016 (UTC)

Review of initial updates on Wikimedia movement strategy process[upraviť]

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. Message is available for translation on Meta-Wiki.

The Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. For 15 years, Wikimedians have worked together to build the largest free knowledge resource in human history. During this time, we've grown from a small group of editors to a diverse network of editors, developers, affiliates, readers, donors, and partners. Today, we are more than a group of websites. We are a movement rooted in values and a powerful vision: all knowledge for all people. As a movement, we have an opportunity to decide where we go from here.

This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve. We hope to design an inclusive process that makes space for everyone: editors, community leaders, affiliates, developers, readers, donors, technology platforms, institutional partners, and people we have yet to reach. There will be multiple ways to participate including on-wiki, in private spaces, and in-person meetings. You are warmly invited to join and make your voice heard.

The immediate goal is to have a strategic direction by Wikimania 2017 to help frame a discussion on how we work together toward that strategic direction.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Beginning with this message, monthly reviews of these updates will be sent to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a review of the updates that have been sent so far:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 20:30, 15. február 2017 (UTC) • Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazykaGet help

Zoskupovanie jazykov do podkategórii[upraviť]

Môžema vytvorit viac kategorii pri jednotlivych heslach ako napriklad jazyky Australie tim by sa zaradili jazyky ako Dharug, Gamilarájčina, Ngiyambaájčina, Tiwi, Pitjantjatjara, Warlpiriájčina, Wiradhurijčina do jazykovej podkategórie.Bluepossum (diskusia) 05:26, 1. marec 2017 (UTC)

Overview #2 of updates on Wikimedia movement strategy process[upraviť]

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. This message is available for translation on Meta-Wiki.

As we mentioned last month, the Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Each month, we are sending overviews of these updates to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a overview of the updates that have been sent since our message last month:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 19:43, 9. marec 2017 (UTC) • Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazykaGet help

Časový limit na úpravu hesla[upraviť]

Kategória:Údržba:Upraviť obsahuje řadu dlouhodobě neupravených hesel. Některá jsou označená i přes šest let. Navrhuji, aby se - podobně jako na jiných projektech - stanovila lhůta, po níž může být neupravené heslo smazáno. Myslím, že 60 dní je bohatě dostačujících.

Diskutovat možno do 25. března, pak bude příslušná šablona upravena a dlouhodbě neupravná hesla smazána. V případě signifikantního konsenzu před koncem lhůty může být akce provedena dříve.

Danny B. 12:47, 11. marec 2017 (UTC)

Jsem proti. PS: na jakých jiných projektech - mimo těch ovládaných Dannym B. a spol. - je v těchto případech uplatňována lhůta?--Auvajs (diskusia) 12:55, 12. marec 2017 (UTC)
Pro. --Lenka64 (diskusia) 20:01, 12. marec 2017 (UTC)
Souhlasím, ale pokud se lhůta schválí, dal bych dotčeným heslům ještě třeba měsíc od schválení, aby případní nesouhlasící (nebo aktivní souhlasící) měli možnost něco zachránit.JAn Dudík (diskusia) 21:50, 12. marec 2017 (UTC)
Napříkald heslo druhý. Na pohled je vše správně, ale k úpravě je označeno proto, že je použito skloňování pro přídavné jméno, ne pro číslovku. To mi jako důvod k urgentnímu smazání nepřijde. JAn Dudík (diskusia) 21:53, 12. marec 2017 (UTC)
Však formulace jasně říká, že se to může smazat. Ani na cs jsme hned po lhůtě nemazali hesla s takovýmto problémem, ale jen taková, která která neodpovídala formátu.
Řada z hesel v té kategorii je označena od října 2010 (sic!), takže když se jim nikdo nevěnoval 6,5 roku, tak nevidím důvod, jim dávat ještě bezmála 7 týdnů navíc (JAnem navrhovaný měsíc + dva týdny zdejší diskuse) - kdo to chce zachránit, má teď ty dva týdny.
Danny B. 22:33, 12. marec 2017 (UTC)
Pro.--Zdenekk2 (diskusia) 15:54, 8. apríl 2017 (UTC)

@Auvajs: Co třeba cs.wiki? Jediný rozdíl je, že Wikipedie odděluje hesla k úpravě a k urgentní úpravě, ale na druhou stranu nemá jednoznačně definováno, jak má takový článek vypadat. Urgentnost pak na Wikislovníku musí posoudit mazající správce. JAn Dudík (diskusia) 12:36, 13. marec 2017 (UTC)

Tak ale mezi hesly k urgentní úpravě a "prosté" úpravě je obrovský rozdíl. Zdejší návrh je srovnatelný se situací, kdy by na Wikipedii měli správci možnost dle své libovůle smazat kterýkoli z momentálně 8837 článků k úpravě, což je naprosto nereálné. Na českém Wikislovníku byly případy, kdy správci mazali hesla z malicherných důvodů. Teď to chcete prosadit i tady. Osobně bych neměl nic proti ještě razantnějšímu mazání hesel, které je nutné "urgentně upravit" - např. cs:Special:Permalink/806039. Tam by mohla být lhůta řádově kratší - třeba 1 týden. Ale ty regulerní hesla, kde je jen chyba ve formátu, bych nechal k úpravě bez lhůty. A hlavně nevidím důvod, proč mají mít správci moc vyvyšovat se nad komunitu a rozhodovat, co nechají a co smažou. --Auvajs (diskusia) 21:02, 14. marec 2017 (UTC)
Když se na to podívám, snadno rozdělím ty dvě skupiny:
Pravda, některé jsou silně na hraně. JAn Dudík (diskusia) 08:16, 24. marec 2017 (UTC)
Problém je, že většina by potřebovala ověřit.--Zdenekk2 (diskusia) 14:28, 25. marec 2017 (UTC)

Keď som začal prispievať do Wikislovníku, našli sa redaktori ktorý opravili, moje chyby a tým som sa naučil ako vytvárať, nové stránky, za čo som im nesmierne zaviazaný. Ja som osobne za vytvaranie a nie za mazanie. Na sesterských Wiki projektoch sa najdu redaktori ktory ihned po publikovani prispevku vložia šablonu upravit alebo zmazat (opat vdaka tym ktory mi pomohli zachranit moju pracu) k niektorym člankom a nie k inym, hoci by si to vyžadovali. Davam navrh na to aby sa zviditelnila linka na hlavnej strane k heslam ktore je nutne upravit aby vsetci prispievatelia mali moznost v prvom rade pomoct a zachranit pracu iných ktora moze mat hodnotu pre čitatela.Bluepossum (diskusia) 00:25, 18. marec 2017 (UTC)

To by se mohlo požadovat i u Kategória:Údržba:Overiť a koneckonců i u Kategória:Údržba:Doplniť zdroj. Náhodný kolemjdoucí formát nezná a pravidelný editor si kategorii najde.--Zdenekk2 (diskusia) 15:54, 8. apríl 2017 (UTC)

Implementováno. Od nynějška je třeba vkládat {{subst:Upraviť}}.
Danny B. 12:55, 14. apríl 2017 (UTC)

We invite you to join the movement strategy conversation (now through April 15)[upraviť]

05:10, 18. marec 2017 (UTC)

Start of the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees elections[upraviť]

Please accept our apologies for cross-posting this message. This message is available for translation on Meta-Wiki.

Wikimedia-logo black.svg

On behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, I am pleased to announce that self-nominations are being accepted for the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees Elections.

The Board of Trustees (Board) is the decision-making body that is ultimately responsible for the long-term sustainability of the Wikimedia Foundation, so we value wide input into its selection. More information about this role can be found on Meta-Wiki. Please read the letter from the Board of Trustees calling for candidates.

The candidacy submission phase will last from April 7 (00:00 UTC) to April 20 (23:59 UTC).

We will also be accepting questions to ask the candidates from April 7 to April 20. You can submit your questions on Meta-Wiki.

Once the questions submission period has ended on April 20, the Elections Committee will then collate the questions for the candidates to respond to beginning on April 21.

The goal of this process is to fill the three community-selected seats on the Wikimedia Foundation Board of Trustees. The election results will be used by the Board itself to select its new members.

The full schedule for the Board elections is as follows. All dates are inclusive, that is, from the beginning of the first day (UTC) to the end of the last.

 • April 7 (00:00 UTC) – April 20 (23:59 UTC) – Board nominations
 • April 7 – April 20 – Board candidates questions submission period
 • April 21 – April 30 – Board candidates answer questions
 • May 1 – May 14 – Board voting period
 • May 15–19 – Board vote checking
 • May 20 – Board result announcement goal

In addition to the Board elections, we will also soon be holding elections for the following roles:

 • Funds Dissemination Committee (FDC)
  • There are five positions being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.
 • Funds Dissemination Committee Ombudsperson (Ombuds)
  • One position is being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.

Please note that this year the Board of Trustees elections will be held before the FDC and Ombuds elections. Candidates who are not elected to the Board are explicitly permitted and encouraged to submit themselves as candidates to the FDC or Ombuds positions after the results of the Board elections are announced.

More information on this year's elections can be found on Meta-Wiki. Any questions related to the election can be posted on the election talk page on Meta-Wiki, or sent to the election committee's mailing list, board-elections(at)wikimedia.org.

On behalf of the Election Committee,
Katie Chan, Chair, Wikimedia Foundation Elections Committee
Joe Sutherland, Community Advocate, Wikimedia Foundation

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, 03:37, 7. apríl 2017 (UTC) • Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazykaGet help

Read-only mode for 20 to 30 minutes on 19 April and 3 May[upraviť]

MediaWiki message delivery (diskusia) 17:33, 11. apríl 2017 (UTC)

Cognate & automatic interlanguage links[upraviť]

Hello all,

(I'm sorry to write in English, feel free to translate in your own language below)

From April 24th, a new interlanguage link system will be deployed on all Wiktionaries. This extension, Cognate, automatically links the pages with the same title between the Wiktionaries. This means they no longer have to be added in the pages of the main namespace.

This new feature has been developed by Wikimedia Deutschland as the first step of the project Wikidata for Wiktionary, but does not rely on Wikidata.

To allow the feature to operate, all the former interlanguage links have to be removed from the wikitext. You can do this by using a bot, as it was done on Wikipedia in the past. If you leave them in they will overwrite the automatic links.

During the development we had a lot of discussions with Wiktionary editors to understand their needs, but it's possible that some automatic links don't work as you would expect. If you find some bugs or have suggestions for improvements, feel free to add a sub-task on Phabricator or add a message on this talk page.

Thanks, Lea Lacroix (WMDE) (talk)

Překlad z českého Wikislovníku:

Cognate – automatické mezijazykové odkazy[upraviť]

Zdravím všechny,

od 24. dubna bude na všech Wikislovnících spuštěn nový systém mezijazykových odkazů. Toto rozšíření zvané Cognate automaticky přidává odkazy na stránky se stejným názvem napříč Wikislovníky. To znamená, že je už není nutné přidávat přímo do hesel v hlavním jmenném prostoru.

Tato nová funkce byla vyvinuta Wikimedia Deutschland a jde o první krok projektu Wikidata pro Wikislovník, nicméně tento je na Wikidatech nezávislý.

Aby mohla fungovat, musí být z wikitextu odstraněny všechny původní mezijazykové odkazy. To můžete provést roboticky, stejně, jako k tomu v minulosti došlo na Wikipedii. Pokud je tam však ponecháte, budou přebíjet odkazy automatické.

Během vývoje jsme mnohokrát diskutovali s editory Wikislovníku, abychom pochopili jejich potřeby, přesto je možné, že některé automatické odkazy nebudou fungovat podle vašich představ. Pokud najdete chyby nebo máte návrhy na vylepšení, neváhejte vytvořit sub-task ve Phabricatoru nebo napsat na tuto diskusní stránku.

Děkuji, --Lea Lacroix (WMDE) (diskuse) 13. 4. 2017, 09:27 (CEST)

Voting has begun in 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees elections[upraviť]

RevisionSlider[upraviť]

Birgit Müller (WMDE) 14:44, 16. máj 2017 (UTC)

Join the next cycle of Wikimedia movement strategy discussions (underway until June 12)[upraviť]

21:09, 16. máj 2017 (UTC)

Start of the 2017 Wikimedia Foundation Funds Dissemination Committee elections[upraviť]

21:05, 23. máj 2017 (UTC)

Enable sitelinks on Wikidata for Wiktionary pages[upraviť]

Hello,

I’m sorry to write this message in English. Please help us translating the full message here!

Short version: From June 20th, we are going to store the interwiki links of all the namespaces (except main, user and talk) in Wikidata. This will not break your Wiktionary, but if you want to use all the features, you will have to remove your sitelinks from wikitext and connect your pages to Wikidata.

Long version available and translatable here.

If you have any question or concern, feel free to ping me.

Thanks, Lea Lacroix (WMDE) (talk) 08:39, 1. jún 2017 (UTC)

Sitelinks are enabled on Wikidata for Wiktionary pages (outside main namespace)[upraviť]

Hello,

I’m sorry to write this message in English. Please help us translating the full message here!

Short version: Since yesterday, we are able to store the interwiki links of all the Wiktionaries namespaces (except main, citations, user and talk) in Wikidata. This will not break your Wiktionary, but if you want to use all the features, you will have to remove your sitelinks from wikitext and connect your pages to Wikidata.

Important: even if it is technically possible, you should not link Wiktionary main namespace pages from Wikidata. The interwiki links for them are already provided by Cognate.

Long version available and translatable here.

If you encounter any problem or find a bug, feel free to ping me.

Thanks, MediaWiki message delivery (diskusia) 08:28, 21. jún 2017 (UTC)

Enabling Page Previews[upraviť]

CKoerner (WMF) 15:02, 6. júl 2017 (UTC)

Accessible editing buttons[upraviť]

--Whatamidoing (WMF) (talk) 16:56, 27. júl 2017 (UTC)

Columns for references[upraviť]

18:23, 1. september 2017 (UTC)

IPA[upraviť]

V nabídce znaků pro IPA mi při zápisu islandštiny chybí např. b s kroužkem pod písmenem, nebo r s kroužkem pod písmenem. Je chyba ve zdroji (Islandsko-český studijní slovník ISBN 978-80-260-2385-2) nebo je IPA menu pouze výběrové? --Lenka64 (diskusia) 07:46, 8. november 2017 (UTC)

Nejspíš jde o složené znaky, protože co si pamatuji, tak jsem všechny základní IPA znaky vložil... Byla by nějaká ukázka těch znaků, třeba na jiném Wikislovníku, abych to mohl ověřit? Díky.
Danny B. 21:25, 13. november 2017 (UTC)
Na en slovníku je [4]; vypadá to, že ten kroužek pod písmenem značí přídání zvuku "h" před hlásku. --Lenka64 (diskusia) 09:09, 15. november 2017 (UTC)

New print to pdf feature for mobile web readers[upraviť]

CKoerner (WMF) (talk) 22:07, 20. november 2017 (UTC)

Heads-up about a technical change affecting this wiki[upraviť]

Dobrý den. Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka. Ďakujeme

This is a heads-up about a technical change affecting this wiki. You do not need to do anything.

In July 2017, the Wikimedia Foundation announced the intention to replace Tidy with RemexHTML across the Wikimedia cluster by July 2018. In order to make this switch, a number of broken wikitext patterns were identified that required fixing on wikis, highlighted via the high priority categories in the Linter extension.

While still planning to finish turning off Tidy in July 2018, doing early switches of wikis from Tidy to Remex will let us identify any lingering issues that are not already caught by the linter categories and our QA testing. We are encouraging big wikis that have worked hard to switch sooner, for example.

Since your wiki has zero high-priority errors, we think that it is ready to switch from Tidy to Remex. To be clear, if we notice problems (or if the wiki requests it), we will revert the change, after identifying the source of the problem. If you notice any incorrect rendering, you can use ?action=parsermigration-edit to identify if the switch from Tidy actually caused it.

We are suggesting 5 December 2017 as the possible date for the switch to happen, so there would still be plenty of time to fix any issues before the holidays start. We look forward to hearing any concerns you would have with this plan, and about how we can help make this transition as smooth as possible: if you have any comments, please remember to ping me personally to make sure I notice and address them, otherwise we will assume this message is acknowledged and the deadline works for your community.

Best, mw:User:Elitre (WMF) 10:35, 28. november 2017 (UTC)

PS: Apologies if you are seeing this message on a page that is not the best location for it: I have looked for the appropriate target pages (for example, on Meta), but may have found none. Please, by all means, move the message where you see fit, but most importantly, fix the various distribution lists by adding the correct page there, to avoid that this happens again in the future. I appreciate your understanding, and am available for further information and explanations.

Need help reviewing Slovak stemming[upraviť]

Dobrý den—

EN: I'm working on a stemmer for Slovak, which will allow searches to match related forms of a word. For example, searching for any of ostrov, ostrova, ostrove, ostrovy, ostrove, ostrovoch, would return the others. I need someone who speaks Slovak to review the groups of words that the stemmer groups together to make sure they seem reasonable. There are two versions of the stemmer, "light" and "aggressive"; the "aggressive" stemmer groups many more words together, possibly too many. I'm also testing removing naj- from the beginning of words. If you speak Slovak and can review the groupings, please take a look at the lists on Mediawiki.There are about 120 groups, but they should be relatively easy for a fluent speaker to review. (Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka.)

Ďakujeme TJones (WMF) (diskusia) 00:19, 23. marec 2018 (UTC)

There's also some discussion at Wikipédia:Krčma/Gramatické. TJones (WMF) (diskusia) 15:38, 23. marec 2018 (UTC)

Tell us what you think about the automatic links for Wiktionary[upraviť]

Vyčištěno[upraviť]

Postupně jsem tu vyčistil všechny registrované chybné a problematické zápisy kódu a Wikislovník se tak stal prvním slovenským projektem, který je jich zcela prost.

Neměly by se tu tak již vyskytovat žádné "vizuálně divné" či kódu neodpovídající stránky.

Pokud byste přesto na nějakou takovou narazili, dejte mi, prosím, vědět. Díky.

Danny B. 09:07, 5. máj 2018 (UTC)

AdvancedSearch[upraviť]

Birgit Müller (WMDE) 14:53, 7. máj 2018 (UTC)

Lexicographical data is now available on Wikidata[upraviť]

Stemming is available on all Slovak-language wikis[upraviť]

Dobrý den! As previously discussed here and on Wikipedia, stemming for Slovak—which allows searching for one form of a word to find related forms—has been coming for a while. There was some delay because of architectural changes, but the stemmer has been deployed to all Slovak-language wikis. Thanks to Oldknee for helping test the stemmer! Ďakujeme TJones (WMF) (diskusia) 18:23, 5. jún 2018 (UTC)

Update on page issues on mobile web[upraviť]

CKoerner (WMF) (talk) 20:58, 12. jún 2018 (UTC)

Temporary administrator status[upraviť]

Hey. I would like to ask the community for temporary admin status to help with the interface. In internal Affairs I'm not going to climb, but only fix some JS and CSS. I am an administrator in large projects (in many). Thanks. OlegCinema (diskusia) 05:52, 2. júl 2018 (UTC)

Šablóny pre skloňovanie maďarských a nemeckých podst. mien[upraviť]

Zdravím! Mám dva návrhy pre šablóny pre skloňovanie podst. mien v maďarčine a nemčine:

 1. Šablóna pre skloňovanie maďarských podst. mien sa na všetkých wikislovníkoch používa v skrátenej podobe, pretože vypisovať 34 tvarov… Preto som takú vytvoril: [5]. Má len jeden povinný parameter (harmóniu) + ak sú v skloňovaní nejaké nepravidelnosti, existujú vedľajšie parametre. Príklad použitia viď. tu.
 2. Väčšina nemeckých tvarov pri skloňovaní je v rámci jednotlivých čísel rovnaká (hlavne pri ženskom rode a slabom skloňovaní). Preto som vytvoril šablónu, ktorá skloňovanie vyplní automaticky: [6]. Má 4 základné parametre (slovníkový zápis – rod, singulár, genitívna koncovka a plurál) + niekoľko dodatočných.

Parametre som sa snažil pomenovať tak, aby vystihovali, čo robia, i keď samozrejme som ochotný ich zmeniť. Obe šablóny fungujú skoro pre všetky slová.
Ide mi hlavne o tú maďarčinu – na všetkých Wikislovníkoch sa to tak používa. Čo si o tom myslíte? Môžem to zapracovať do hesiel? Pozrite si to, prípadne vyskúšajte a vyjadrite sa, prosím. --TomášPolonec (diskusia) 14:01, 10. júl 2018 (UTC)

Bylo by vhodné nepokoušet se fabulovat. Stačí se podívat na český wikislovník, kde tomu tak není a i tady opakuji, že se při stávajícím používání šablon vzorů jednotlivé tvary nevypisují ručně.--Zdenekk2 (diskusia) 16:33, 10. júl 2018 (UTC)
Pravda, tak sa poopravujem: skoro na všetkých Wikislovníkoch. Stačí sa pozrieť napr. na anglický, maďarský, francúzsky a iné veľké Wikislovníky, používa sa tam zväčša šablóna s tromi parametrami (minimálne, čo sa týka maďarčiny). Popravde, stále veľmi nechápem, aký je problém so šablónami. Možno je to tým, že najviac pôsobím na slovenskej Wikipédii a tam sa nesubstuje. --TomášPolonec (diskusia) 18:24, 10. júl 2018 (UTC)
A keby som vyrobil šablóny pre jednotlivé harmónie a typy skloňovaní v maďarčine, ktoré by sa dali substovať, to by bolo v poriadku? --TomášPolonec (diskusia) 18:59, 10. júl 2018 (UTC)
Pro potenciálního nováčka a příležitostného editora je otravnější a méně přehledné až i nepřehledné nutnost vyhledávání příslušného parametru v dokumentaci šablony při opravě nebo doplnění tvaru než pouhé přepsání či připsání tvaru. Na velkých wikislovnících si mohou dovolit odrazovat tyto editory šablonizací úplně všeho, protože tam mají dostatek stálých editorů. I na slovenské Wikipedii se odhaduji substují třeba údržbové šablony s nutností zápisu aktuálního data a času. Pokud by byl výstup substovaných maďarských šablon stejný jako v dosavadních ostatních šablonách, asi by problém nebyl.--Zdenekk2 (diskusia) 13:58, 17. júl 2018 (UTC)
Skúšal som spraviť tie maďarské šablóny asi so záverom, že by ich bolo treba spraviť buď 21 alebo pridať ďalšie parametre (3+), takže toto asi nie je riešenie. Na druhej strane vidieť aktuálne použitie základnej šablóny (takmer žiadne) je dosť smutné, takže som sa pokúsil pripraviť alternatívne riešenie pre prípadných záujemcov. Predchádzajúcu šablónu na mojom pieskovisku som upravil tak, že po zobrazení náhľadu stránky zobrazí zdrojový kód, ktorý stačí skopírovať do hesla (je to vlastne taká obdoba substovania). Žiaľ, pri tunajšej praxi mi iné riešenie nenapadá. Viem, že možno nie pre nováčikov, ale aspoň niečo. --TomášPolonec (diskusia) 12:13, 19. júl 2018 (UTC)
Upřímně se mi zdá použití dvou modulů a dvou pomocných šablon zbytečně překombinované. Inspiraci bych hledal na cs wikislovníku, kde jsou se šablonami dál. Maďarské šablony vzorů tam sice nemají, ale podobné problémy dokonce s jinak vkládanými a jinak zobrazovanými tvary řešili před časem u latiny, možná by stačilo tyto šablony jen patřičně upravit a doplnit. Řešení na pískovišti může být přijatelné, ale nejsem si jist, zda jako trvalé.--Zdenekk2 (diskusia) 14:02, 19. júl 2018 (UTC)
Tie dva moduly (Modul:String a Modul:Math) sú štandardom na mnohých projektoch Wikimedia a bol som úprimne prekvapený, že tu ešte nie sú; ono by sa to dalo spraviť aj ako jeden modul, pretože sa z týchto používajú len zlomky, ale práve z tohto dôvodu som ich založil. Tie pomocné šablóny vyberajú z tých modulov práve to, čo je potrebné, ináč by bol kód zbytočne ešte viac neprehľadný.
Ináč, toto maďarské skloňovanie sa bez modulu nedá spraviť, pretože sa napr. pri niektorých pádoch zdvojuje posledná spoluhláska slova (azda s dodatočnými dvomi parametrami, a neviem, či by bolo lepšie mať kopu parametrov) a týmto sa úroveň obtiažnosti zautomatizovať skloňovanie vynáša na vyššiu úroveň ako pri latinčine (ktorá len pripája koncovky s prípadnými vsuvkami v tretej deklinácii). Vo všeobecnosti ide o to, že maďarské skloňovanie je veľmi komplexné na takéto automatické nástroje. Kód, ktorý je na mojom pieskovisku, rieši väčšinu z týchto problémov. Samozrejme, ide len o pomocnú šablónu, takže by som neriešil, ako je napísaná, ale skôr, že funguje (a to pomerne jednoducho, väčšinou stačí jeden parameter – harmónia). Použil som to zatiaľ v asi 5 heslách a len v jednom som manuálne zasahoval (odstránil som množné číslo v slove, ktoré ho nemá). Dúfam, že moje riešenie (aj keď zrejme dočasné) aspoň trochu pomohlo. --TomášPolonec (diskusia) 17:26, 19. júl 2018 (UTC)

Global preferences are available[upraviť]

19:19, 10. júl 2018 (UTC)

New user group for editing sitewide CSS / JS[upraviť]

Wiktionary Cognate Dashboard[upraviť]

Editing of sitewide CSS/JS is only possible for interface administrators from now[upraviť]

(Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka)

Hi all,

as announced previously, permission handling for CSS/JS pages has changed: only members of the interface-admin (Správcovia rozhrania) group, and a few highly privileged global groups such as stewards, can edit CSS/JS pages that they do not own (that is, any page ending with .css or .js that is either in the MediaWiki: namespace or is another user's user subpage). This is done to improve the security of readers and editors of Wikimedia projects. More information is available at Creation of separate user group for editing sitewide CSS/JS. If you encounter any unexpected problems, please contact me or file a bug.

Thanks!
Tgr (talk) 12:40, 27. august 2018 (UTC) (via global message delivery)

Read-only mode for up to an hour on 12 September and 10 October[upraviť]

13:33, 6. september 2018 (UTC)

Change coming to how certain templates will appear on the mobile web[upraviť]

CKoerner (WMF) (talk) 19:35, 13. november 2018 (UTC)

Community Wishlist Survey vote[upraviť]

18:13, 22. november 2018 (UTC)

Advanced Search[upraviť]

Johanna Strodt (WMDE) (talk) 11:03, 26. november 2018 (UTC)

New Wikimedia password policy and requirements[upraviť]

CKoerner (WMF) (talk) 20:03, 6. december 2018 (UTC)

Selection of the Tremendous Wiktionary User Group representative to the Wikimedia Summit 2019[upraviť]

Dear all,

Sorry for posting this message in English and last minute notification. The Tremendous Wiktionary User Group could send one representative to the Wikimedia Summit 2019 (formerly "Wikimedia Conference"). The Wikimedia Summit is an yearly conference of all organizations affiliated to the Wikimedia Movement (including our Tremendous Wiktionary User Group). It is a great place to talk about Wiktionary needs to the chapters and other user groups that compose the Wikimedia movement.

For context, there is a short report on what happened last year. The deadline is very close to 24 hrs. The last date for registration is 17 December 2018. As a last minute effort, there is a page on meta to decide who will be the representative of the user group to the Wikimedia Summit created.

Please feel free to ask any question on the wiktionary-l mailing list or on the talk page.

For the Tremendous Wiktionary User Group, -- Balajijagadesh 05:56, 16. december 2018 (UTC)

Invitation from Wiki Loves Love 2019[upraviť]

Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka

WLL Subtitled Logo (transparent).svg

Love is an important subject for humanity and it is expressed in different cultures and regions in different ways across the world through different gestures, ceremonies, festivals and to document expression of this rich and beautiful emotion, we need your help so we can share and spread the depth of cultures that each region has, the best of how people of that region, celebrate love.

Wiki Loves Love (WLL) is an international photography competition of Wikimedia Commons with the subject love testimonials happening in the month of February.

The primary goal of the competition is to document love testimonials through human cultural diversity such as monuments, ceremonies, snapshot of tender gesture, and miscellaneous objects used as symbol of love; to illustrate articles in the worldwide free encyclopedia Wikipedia, and other Wikimedia Foundation (WMF) projects.

The theme of 2019 iteration is Celebrations, Festivals, Ceremonies and rituals of love.

Sign up your affiliate or individually at Participants page.

To know more about the contest, check out our Commons Page and FAQs

There are several prizes to grab. Hope to see you spreading love this February with Wiki Loves Love!

Kind regards,

Wiki Loves Love Team

Imagine... the sum of all love!

--MediaWiki message delivery (diskusia) 10:13, 27. december 2018 (UTC)

FileExporter beta feature[upraviť]

Johanna Strodt (WMDE) 09:41, 14. január 2019 (UTC)

Linky v šablónach vzorov[upraviť]

Navrhujem nasledovné zmeny:

 1. V šablónach vzorov pre podstatné mená nalinkovať všetky tvary okrem základného. Príklad je možné pozrieť v testovacej šablóne. Tieto šablóny sa substituujú, takže výsledná tabuľka tvaroslovia sa dá upraviť, vrátane odstránenia alebo úpravy problematických liniek.
 2. Odstrániť linky zo všeobecnej šablóny pre prídavné mená a pridať ich do jednotlivých vzorov pre prídavné mená. Toto síce delinkuje staré stránky, ale výhoda je, že tabuľky tvaroslovia budú flexibilnejšie. Staré stránky sa dajú neskôr nalinkovať znova pomocou bota (môžem spraviť) alebo novou manuálnou substitúciou.
 3. Pridať chýbajúce linky do vzorov pre slovesá.
 4. Odstrániť zo šablón linky na základné tvary, t.j. linky na tú istú stránku.

Ak nikto nemá nič proti, urobím tieto zmeny sám. — Robo V. (diskusia) 09:34, 16. január 2019 (UTC)

Za týždeň žiadne výhrady, tak to idem spraviť. — Robo V. (diskusia) 09:29, 25. január 2019 (UTC)

Hotovo. Okrem prídavných mien, pri ktorých som si to rozmyslel. Neviem totiž nájsť jedinú výnimku zo skloňovania prídavných mien, tak mi táto zmena príde pre prídavné mená zbytočná. Ak niekto o nejakej výnimke viete, dajte vedieť a ja upravím aj šablóny prídavných mien. Píšte pripomienky, ak niečo nie je správne. — Robo V. (diskusia) 17:02, 25. január 2019 (UTC)

No editing for 30 minutes on 17 January[upraviť]

You will not be able to edit the wikis for up to 30 minutes on 17 January 07:00 UTC. This is because of a database problem that has to be fixed immediately. You can still read the wikis. Some wikis are not affected. They don't get this message. You can see which wikis are not affected on this page. Most wikis are affected. The time you can not edit might be shorter than 30 minutes. /Johan (WMF)

18:54, 16. január 2019 (UTC)

Wikislovník:Portál komunity[upraviť]

Pokud nebude mít nikdo námitky, bude tato stránka smazána.--Zdenekk2 (diskusia) 08:05, 22. január 2019 (UTC)

Námitky mám. O stránce vím a nesmazal jsem jí úmyslně, neboť má historii, kterou jsem zatím nenašel.
Danny B. 10:17, 23. január 2019 (UTC)
História stránky pozostáva z krátkej konverzácie, ktorá bola premiestnená sem do Krčmy a momentálne je v archíve. — Robo V. (diskusia) 22:37, 23. január 2019 (UTC)
Problém je len v tom, že nebol zachovaný zoznam autorov. To sa dá vyriešiť pridaním presmerovania na spomínaný archív namiesto úplného zmazania stránky. — Robo V. (diskusia) 22:42, 23. január 2019 (UTC)